Weź udział w projekcie Somnacin - przeżyj przygodę ze snami!

| czwartek, 29 lipca 2010
Wspólne sny (lub wspólne świadome śnienie) to niezwykłe zjawisko polegające na tym, że dwie lub więcej osób śnią ten sam sen, lub świadomie i aktywnie uczestniczą we wspólnych snach. Chociaż współczesna nauka nie potrafi wytłumaczyć tego fenomenu i traktuje go z dużym dystansem, to pomimo tego spora grupa ludzi (niezależnie od wykształcenia) wierzy w istnienie wspólnych snów lub utrzymuje, że ich doświadcza. Niektórzy łączą zjawisko wspólnych snów z telepatią, która sama w sobie również stanowi dość kontrowersyjny temat, a badania prowadzone na jej temat zazwyczaj przynosiły więcej pytań niż odpowiedzi.

Projekt Somnacin Polska, którego nazwa została częściowo zaczerpnięta z filmu Inception, ma na celu przeprowadzenie kontrolowanego eksperymentu, podczas którego podjęta zostanie próba wyjaśnienia zjawiska wspólnych świadomych snów oraz telepatii w snach. 

Jeżeli interesujesz się tymi zagadnieniami i/lub chciałbyś przeżyć niezwykłą przygodę na pograniczu świata snu i jawy, zgłoś swój udział w eksperymencie! Poszukujemy osób, zarówno doświadczonych w świadomym śnieniu jak i bez doświadczenia. Jedynym wymaganiem jest umiejętność zapamiętywania swoich snów, zaangażowanie i chęć współuczestnictwa w niezwykłej przygodzie.

Zapraszamy do zapoznania się z opisem projektu i zachęcamy do wzięcia udziału! 

Jesteśmy także otwarci na wszelkie uwagi, sugestie i komentarze.

6 komentarze:

Anonimowy pisze...

Widzę, że mała frekwencja jak na razie.
Mam dwa pytania.
1. Projekt ma na celu przeprowadzenia eksperymentu, który da ważne informacje na temat telepatii w snach. W związku z tym mam pytanie. Jeżeli większa ilość prób nie powiedzie się (np. powiodą się 3 z 30), wiarygodnej odpowiedzi na zagadkę telepatii w snach nie otrzymamy, czy projekt zakończycie tylko na tym eksperymencie i dacie sobie spokój, czy pomimo tylko 10 procentowej skuteczności prób poczynicie dalsze badania i eksperymenty na internautach? ;)

2. Drugie i chyba łatwiejsze pytanie, ilu ochotników się zgłosiło?

Pozdrawiam i czekam na rychłą odpowiedź, bo nie mogę spać, muszę to wiedzieć! ;) Dzięki z góry.

Projekt Somnacin pisze...

Na chwilę obecną jest 20 osób. Wynik nie będzie raczej rozpatrywany jako liczba prób, w których przekaz się udał, bo to będzie niezwykle cięzko ustalić. Jest szansa że w większości przypadków będzie jakaś zgodność opisu ze zdjęciem, ale to nam nic nie mówi. Dopiero porównanie z grupą kontrolną, która pomijała etap nadawcy da jakiś obraz.

Zrób sobie taki mały eksperyment: weź swoje 5 snów i przypisz stopień zgodności z jednym losowo wybranym zdjęciem z internetu. Pobaw się tak trochę a zobaczysz, że daje to różne wyniki.

Jeżeli nasze wyniki będą naprawdę kiepskie, a powstaną w oparciu o sporą liczbę prób, nie ma co powtarzać doświadczenia, aczkolwiek można to zrobi za jakiś czas - jeżeli drugi raz otrzymamy to samo sprawa będzie jasna.

Pamiętaj jednak, że nawet Ci sami badacze otrzymywali różne wyniki w swoich badaniach..

Anonimowy pisze...

Trzeba jeszcze brać pod uwagę predyspozycje... Przy małej liczbie uczestników nie ma pewności, czy ktokolwiek będzie w stanie być nadawcą/odbiorcą. Może to pierwsze badanie będzie traktowane jako "przesiewowe"?

Anonimowy pisze...

Niestety, jeżeli zgłosi się za mało osób, będzie trzeba potraktować to jako eksperyment pilotowy. Póki co, predyspozycje możemy wstępnie określić na podstawie formularza zgłoszeniowego. Dalsze predyspozycje wynikną z samego eksperymentu (dokładniej jego części pierwszej) i można będzie je wykorzystać w dalszej części eksperymentu (wspólne świadome śnienie.)

Anonimowy pisze...

Ilu macie chętnych?

Projekt Somnacin pisze...

Na chwilę obecną zgłosiło się 37 osób. Niedługo na stronie pojawią się dokładne statystyki (ile odbiorców, nadawców itp) oraz nowe informacje. Ponieważ mamy teraz okres wakacyjny, sam eksperyment ruszy pewnie gdzieś w drugiej polowie wrzesnia lub nawet na początku pazdziernika. Wciaz przydaloby sie wiecej chetnych, szczegolnie do roli telepatycznego nadawcy.

Prześlij komentarz