Cz. 1: telepatia w snach

|
Protokół do eksperymentu I: Telepatia w snach

Założeniem tej części eksperymentu jest próba telepatycznego przekazu obrazu ze zdjęcia, który ma zostać odebrany we śnie. W eksperymencie uczestniczą następujące osoby: Nadawca, Odbiorca oraz Sędziowie. Nad prawidłowym przebiegiem eksperymentu czuwa Koordynator, który odpowiada za wyznaczenie obrazu do przekazu przez Nadawcę, odbioru zapisu snu od Odbiorcy oraz przesłanie formularza oceny zgodności snu ze zdjęciem do Sędziów.

Przebieg pojedynczej próby przekazu telepatycznego

Pojedyncza próba przekazu odbywa się podczas jednej nocy.

1. Tuż przed rozpoczęciem próby, do Nadawcy drogą mejlową zostanie przesłane przez Koordynatora zdjęcie, którego treść ma zostać przekazana do Odbiorcy, oraz imię lub ksywka Odbiorcy. Przekazywanie treści odbywać się będzie w trzech sesjach trwających po 10 minut każda, przeprowadzanych co godzinę. Ostatnia sesja ma mieć miejsce tuż przed pójściem spać przez Nadawcę.

Przykład:
Nadawca deklaruje chęć pójścia spać o godzinie 23:30. Około godziny 21 dostaje mejlem zdjęcie. Pierwszą sesję przekazu telepatycznego przeprowadza w godzinach 21:20-21:30, drugą w godzinach 22:20-22:30, a trzecią pomiędzy 23:20-23:30 [Rys. 1].



Rys. 1. Rozkład w czasie elementów procedury wysyłania przekazu telepatycznego.

Przekazywanie treści zdjęcia ma polegać na tym, że Nadawca siada lub kładzie się w wygodnej pozycji, rozluźnia się i powtarza w myślach przez pięć minut następującą rzecz: „Właśnie wysyłam obraz widniejący na tym zdjęciu do imię_Odbiorcy, który odbierze go i będzie o nim śnił tej nocy”. Przez kolejne pięć minut Nadawca „wysyła” obraz poprzez skupianie się na nim, opisywaniu go w myślach oraz przez wyobrażanie sobie siebie wchodzącego w interakcję z obrazem (np. jeżeli obraz przedstawia kierowcę w pędzącym samochodzie, Nadawca wyobraża sobie siebie na miejscu pasażera, itp.).

2. Odbiorca zostaje w ciągu dnia poinformowany przez Koordynatora, że danej nocy zostanie przeprowadzona próba przekazu telepatycznego. Jego zadaniem będzie przygotowanie się przed snem do odbioru, poprzez 10-minutowe powtarzanie sobie przed snem „Tej nocy będę śnił o treści obrazu, którą wyśle mi imię_Nadawcy i rano zapamiętam swój sen z najmniejszymi szczegółami”. Rano, po przebudzeniu się, Odbiorca spisuje wszystkie swoje sny, dbając o detale i próbując przypomnieć sobie możliwie jak najwięcej. Następnie wysyła opis swojego snu/snów z minionej nocy na adres mejlowy Koordynatora.

Uwagi

- Odbiorca nie musi spać w momencie przekazywania obrazu przez nadawcę. Należy jednak nie dopuszczać do zbyt dużych odstępów pomiędzy przekazem a godzinami snów odbiorcy, za co odpowiadał będzie Koordynator w porozumieniu z Nadawcą i Odbiorcą

- Nadawca i Odbiorca nie mogą się komunikować ze sobą (oczywiście poza drogą telepatyczną) od momentu przesłania zdjęć do Nadawcy do momentu otrzymania opisu snu Odbiorcy przez Koordynatora

- Zdania powtarzane w myślach przez Nadawcę i Odbiorcę nie muszą dosłownie brzmieć tak jak napisano powyżej. Ważne jest aby ich sens był taki sam.

- Odbiorca nie musi wysyłać opisu snu do Koordynatora od razu po spisaniu go. Czasem lepiej trochę z tym poczekać, gdyż podczas dnia możemy sobie przypomnieć więcej szczegółów snu, które mogły nam umknąć z samego rana, a które mogą okazać się kluczowe dla eksperymentu.

- Odbiorca i Nadawca nie muszą się znać osobiście. Wystarczy, że Nadawca zna imię lub ksywkę Odbiorcy. W naszym doświadczeniu również Odbiorca będzie informowany o imieniu lub ksywce swojego Nadawcy.

Zestawy zdjęć i rola Sędziów

Na potrzeby eksperymentu zebrano kolekcję zdjęć, które podzielono na zestawy składające się z 10. Do każdej pojedynczej próby przekazu telepatycznego przypisany jest jeden zestaw, z którego losowane jest jedno zdjęcie, wysyłane następnie mejlem do Nadawcy.
Na drugi dzień, kiedy Odbiorca wyśle do Koordynatora opis swojego snu, ten z kolei dołącza do niego zestaw zdjęć wraz z tym, którego treść była przekazywana w tej próbie i przesyła drogą mejlową całość do trzech Sędziów. Sędziowie nie są informowani o tym kim są uczestnicy danej próby przekazu telepatycznego. Ich zadaniem jest przypisanie do każdego zdjęcia z zestawu stopnia zgodności z otrzymanym opisem snu. Stopień zgodności jest to liczba z zakresu 0 – 100, przy czym 0 oznacza brak zgodności jakiegokolwiek elementu snu z danym zdjęciem, a 100 oznacza 100-procentową zgodność. Zatem Koordynator otrzymuje od każdego z trzech sędziów 10 ocen, przypisanych poszczególnym zdjęciom z zestawu.
Następnie, dla każdego zdjęcia obliczana jest średnia z trzech ocen.



Poniżej przedstawiono graficzny schemat doświadczenia.






Próba kontrolna

Próba kontrolna różni się od próby przekazu telepatycznego wykluczeniem badanego czynnika. W tym przypadku zostanie wykluczony udział Nadawcy, podczas gdy wszystkie kolejne etapy próby zostaną zachowane. Dzięki temu będziemy mogli określić poziom zgodności opisu snu ze zdjęciem w przypadku braku przekazu telepatycznego. Pewien stopień zgodności może się bowiem pojawić w wyniku przypadku, lub może wynikać ze specyfiki danego snu (duża liczba różnych szczegółów lub bardzo ogólny opis).
Ani Sędziowie ani Nadawca nie będą informowani, że uczestniczą w próbie kontrolnej.



Poniżej przedstawiono graficzny schemat procedury dla próby kontrolnej.



Liczba prób w grupie

Dobór odpowiedniej liczebności analizowanych grup (w tym przypadku mamy dwie grupy: z obecnym przekazem telepatycznym /grupa eksperymentalna/ i bez przekazu telepatycznego /grupa kontrolna/) jest rzeczą ważną z punktu widzenia właściwej interpretacji wyników. Niemniej jednak jest on ściśle ograniczony przez liczbę osób, które się zgłosiły do uczestnictwa w eksperymencie. Chcielibyśmy aby każda grupa liczyła co najmniej 30 prób, ale osiągnięcie takiej (lub wyższej) liczebności grupy zależy jedynie od Was!