Cz. 2: wspólne świadome śnienie

|
Poniżej znajduje się treść ostatecznych ustaleń, wysłanych do uczestników:

_______________________________________________


Informacje ogólne

Termin „noc MLD” oznaczać będzie noc, w trakcie której zostanie przeprowadzona próba spotkania się we śnie i przekazania gestu/słowa pomiędzy uczestnikami.

Sen osób biorących w eksperymencie powinien mieć miejsce w podobnym oknie czasowym, minimalnie tak aby zazębiało się 5 godzin snu osób biorących udział w danej nocy MLD (na przykład gdy jednak osoba śpi w godzinach 22-8 a druga pomiędzy 2-10, wspólne okno czasowe wynosi w tym przypadku 6 godzin).

Eksperyment przeprowadzimy w dwóch wariantach:

Wariant dwuosobowy – podczas trzech nocy MLD następujących jedna po drugiej dwie osoby podejmują próby spotkania we śnie i przekazania sobie gestu i słowa. Przekazywanie odbywa się dwukierunkowo, tzn. każda z uczestniczących osób ma za zadanie przekazania znaku jak i odebrania.

Wariant trzyosobowy – podczas trzech nocy MLD następujących jedna po drugiej trzy osoby podejmują próby spotkania we śnie i przekazania sobie gestu i słowa. Przekazywanie odbywa się w taki sposób, że osoba 1 ma zadanie przekazać informacje osobie nr 2. osoba 2 przekazuje osobie 3, a osoba 3 - osobie 1.

Ponieważ trzy osoby, Andrewek, Psajko i Willow znają się osobiście proponuje, aby oni razem uczestniczyli w wariancie trzyosobowym. Ponoć więź emocjonalna pomiędzy uczestnikami zwiększa szanse na wystąpienie MLD, i mam nadzieję, że jakaś więź między wami się już wykształciła :)
Z kolei chmurka i bigplacek wzięliby udział w wersji dwuosobowej. Poniżej załączam schemat czasowy. Jeżeli ktoś się nie zgadza z tym podziałem, niech da znać!


UWAGA!
- rezygnujemy z „rozgrzewek”, ale jeżeli ktoś ma przerwy w prowadzeniu dziennika snów niech postara się go prowadzić regularnie, co najmniej na tydzień przed datą rozpoczęcia (czyli nocy z 25.12 na 26.12);
- codziennie przesyłacie swoje sny z minionej nocy do koordynatora.
- do opisu swojego snu należy dołączyć dodatkowe informacje, o których jest mowa poniżej.
- ponieważ cały eksperyment opiera się na wzajemnym zaufaniu, zakładamy, że nikt nie będzie oszukiwał, zmyślał itp. ale mimo to nie jest zalecane kontaktowanie się pomiędzy uczestnikami w trakcie trwania eksperymentu, do momentu otrzymania wszystkich opisów snu przez koordynatora

- były też propozycje stosowania różnych ziół i wspomagaczy snu (oczywiście legalnych), ale to już sami możecie podjąć decyzję, czy chcecie coś stosować w tym celu czy nie,
- metoda na sen świadomy i na znalezienie drugiej osoby we śnie jest dowolna i z tego, co rozumiem, każdy ma jakąś swoją? Jeżeli nie to niech da znać.


Kiedy jesteśmy już we śnie - zadania

Kiedy już spotkasz innego uczestnika we śnie zapytaj go czy wie, że śni. Nie zakładaj od razu, że jest on świadomy nawet, kiedy odpowie twierdząco. Obserwuj jego reakcję, przeprowadź z nim prostą rozmowę zanim przystąpisz do wykonywania zadania.

Zadanie podstawowe – Przed snem osoba (nadawca) wybiera losowo jeden gest, z listy dziesięciu (załącznik nr 2, poniżej). Z kolei rano, w przypadku wystąpienia prawdopodobnego wspólnego świadomego snu, osoba (odbiorca) wybiera 3 gesty, przypisując im punkty od 1 do 3, od najbardziej do najmniej prawdopodobnego, który był wykonany przez nadawcę.

Zadanie bardziej zaawansowane – Wybór i przekazanie jednego słowa z listy stu specjalnie dobranych słów (załącznik nr 3, poniżej), pogrupowanych w 10 kategorii. W pierwszym losowaniu osoba (nadawca) wybiera kategorię, a w drugim słowo. Rano, w przypadku wystąpienia prawdopodobnego wspólnego świadomego snu, osoba (odbiorca) wybiera 5 słów (ze wszystkich), i przypisuje im punkty od 1 do 5, od najbardziej do najmniej prawdopodobnego, które były przekazane przez partnera. Wybór może być wykonany w oparciu o brzmienie, lub znaczenie słowa, ale także nawet w oparciu o wydarzenie lub akcję mającą miejsce we śnie a mogącą sugerować dane słowo.

Wybieranie losowe oznacza, że naprawdę losujemy sobie kategorię i słowo oraz gest a nie wybieramy ten, który nam się podoba najbardziej. Można sobie zrobić 10 papierków ponumerowanych i zwiniętych w kulkę, wrzucić do czapki i wyciągać losy J

Zapisywanie snów
Na wypadek wystąpienia spontanicznych MLD wszyscy uczestnicy spisują swoje sny codziennie, podczas trwania całego eksperymentu.

Zapisywane są daty, ale także szacowany jest czas, w jakim sen miał miejsce. W przypadku snów metodą WILD – w szczególności.

Opis snu powinien zawierać dane na temat zadania, które miało zostać wykonane nawet wtedy, gdy uczestnik uważa, że nie wykonał tego zadania podczas snu.

Opisy snów powinny być jak najbardziej szczegółowe. Mogą być wzbogacone o rysunki, schematy itp.

Jeżeli jakiś element snu z pewnych powodów chcesz zatrzymać dla siebie, zaznacz w opisie snu wyraźnie, od którego miejsca nie chcesz podać części opisu. W żadnym wypadku nie zmieniaj treści snu lub nie wymyślaj czegoś zastępczego – po prostu pomiń ten fragment, zaznaczając ten fakt w odpowiednim miejscu swojego opisu.

Do każdego snu dodajemy ocenę stopnia zaawansowania świadomego snu według załącznika nr 1., oraz informacje na temat możliwych kontaminacji wydarzeniami dnia poprzedniego.


Efekt dnia poprzedniego

Do snu należy załączyć opis możliwych źródeł mogących wpłynąć na treść snu, a mających związek z wydarzeniami z dnia poprzedniego. Może to mieć znaczenie w przypadku, gdy uczestnicy poprzedniego dnia oglądali ten sam film lub wykonywali te same czynności (np. mieli egzamin, lub grali w piłkę). Wtedy zgodność w opisie snu nie wynikać będzie ze wspólnego udziału w tym samym śnie, lecz z udziału pamięci o wykonywaniu podobnych czynności za dnia.

 

Załącznik nr 1

Ocenę stopnia zaawansowania świadomego snu dokonaj na podstawie następujących definicji:

Zwykłe śnienie – brak pamięci o swoim faktycznym stanie, limitowane umiejętności myślenia abstrakcyjnego, traktowanie snu jako rzeczywistość, do momentu obudzenia się;

Sen przedświadomy – zauważasz podczas snu pewne elementy, niepasujące do otoczenia, wydające Ci się dziwne, nietypowe, jednak wciąż postrzegasz sen jako rzeczywistość nie zdając sobie sprawy ze swojego aktualnego stanu świadomości;

Sen sub-świadomy („sub-lucid”, jednak „podświadomy” chyba nie jest trafnym tłumaczeniem) – pomimo, że wiesz że śnisz, w żaden sposób nie wpływa to na Twoje zachowanie. Dalej podążasz według scenariusza snu, nie dokonujesz świadomych i celowych wyborów.

Sen półświadomy – wiesz, że śnisz i chociaż nie masz większego wpływu na przebieg snu, możesz wykonywać pewne czynności zależne od Twojej woli, np. możesz sobie polecieć, zamiast iść itp.

Sen świadomy – możesz podążać według sennego scenariusza, lub jak chcesz możesz dokonać w nim  konkretnych zmian, przykładowo możesz wykonywać zaplanowane wcześniej czynności (na przykład procedury eksperymentalne). Jednak wiele rzeczy przyjmujesz automatycznie za pewnik, nie starając się nawet ich kwestionować – na przykład jeżeli spotkasz w takim śnie kogoś, kto wydaje się być innym uczestnikiem eksperymentu, przyjmujesz z góry, że to on, nie zastanawiasz się nawet nad inną możliwością.

Sen w pełni świadomy – jest świadomy tego, że śnisz i znajdujesz się aktualnie w swoim łóżku. Pamietasz jasno i wyraźnie procedury eksperymentalne, gesty i słowa, które masz przekazać (lub że masz je odebrać). Wykazujesz wysoki poziom zdolności do panowania nad snem, co umożliwia Ci bezproblemowe przeprowadzenie procedur. Podczas spotkania innego uczestnika eksperymentu zdajesz sobie sprawę, że możesz z nim wspólnie snić, ale równie dobrze możesz o nim śnić.

Sen super-świadomy – jest to sen w pełni świadomy plus. Plus oznacza, że masz pełny dostęp do zasobów pamięci (jak na jawie), posiadasz umiejętność przewidywania i planowania czynności, myślenie twórcze i abstrakcyjne nie sprawia Ci problemów, Twój umysł funkcjonuje niemal identycznie jak w stanie czuwania.

UWAGA: NIEKTÓRE DEFINICJE MOGĄ WYDAWAĆ CI SIĘ NIEPEŁNE LUB NIEODPOWIADAJĄCE DANEMU RODZAJOWI SNU. W TYM WYPADKU CHODZI JEDNAK O USYSTEMATYZPOWANIE TERMINOLOGII, WIĘC JEŻELI TO, CO UWAŻASZ ZA – PRZYKŁADOWO –  ŚWIADOMY SEN, WEDŁUG TEJ DEFINICJI JEST SNEM SUPER-ŚWIADOMYM – PODCZAS PRZESYŁANIA SWOJEGO OPISU ZAZNACZ, ŻE BYŁ TO SEN SUPER-ŚWIADOMY (INNYMI SŁOWY STOSUJ SIĘ DO DEFINICJI PODANYCH POWYŻEJ, ABY UNIKNĄĆ PÓŹNIEJSZYCH NIEPOROZUMIEŃ).

Załącznik nr 2

Lista gestów:

1. Obie ręce wyciągnięte do góry, wertykalnie („poddaje się”). Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała;

2. Obie ręce rozłożone na boki horyzontalnie (wyglądamy jak krzyż). Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała;

3. Gest wskazujący w kierunku drugiej osoby, wyprostowaną prawą rękę podnosimy od pasa do pozycji poziomej w wyciągniętym palcem wskazującym. Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała;

4. Obie ręce, zgięte w łokciach, zatykają uszy. Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała;
5. Stajemy w rozkroku i ręce kładziemy na biodrach, w łokciach zgięte;

6. Podskakujemy uginając kolana, ok. 10 razy, zaczynamy z pozycji stojącej;

7. Krzyżujemy ręce na klatce piersiowej. Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała;

8. Klaszczemy przed klatką piersiową wyprostowanymi rękoma wykonując zamaszysty ruch, ok. 10 razy. Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała;

9. Salutujemy, prawa ręka płaska, palce do siebie, dotykają czoła nad prawą brwią. Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała;

10. Pływanie w powietrzu – wykonujemy ruch obiema Rękowa tak, jakbyśmy pływali. Ręce wyprostowane wykonują ok. 10 okrężnych ruchów. Zaczynamy od rąk ułożonych wzdłuż ciała. (Uwaga: stoimy w miejscu, nigdzie nie odlatujemy!)


Załącznik nr 3


Lista słów i kategorii (docelowo wraz z obrazkami):

I. Warzywa i owoce
1. Orzech
2. Pomidor
3. Marchew
4 Banan
5. Papryka
6. Winogrona
7. Brzoskwinia
8. Cukinia
9. Cebula
10. Cytryna

II. Zwierzęta
1. Drozd
2. Kruk
3. Orzeł
4 Łosoś
5. Delfin
6. Ośmiornica
7. Krowa
8. Królik
9. Koń
10. Żółw
  
III. Kształty geometryczne - 2D
1.
Punkt
2. Linia
3. Łuk
4 Trójkąt
5. Kwadrat
6. Prostokąt
7. Romb
8. Sześciokąt
9. Okrąg
10. Elipsa

IV. Metale
1. Ołów
2. Żelazo
3. Miedź
4 Srebro
5. Złoto
6. Platyna
7. Mosiądz
8. Aluminium
9. Rad
10. Rtęć
 
V. Rośliny
1. Kaktus
2. Bluszcz
3. Stokrotka
4. Sosna
5. Paproć
6. Kamelia
7. Dąb
8. Yuka
9. Narcyz
10. Bonsai
  
VI. Postacie mitologiczne
1. Fenix
2. Syrena
3. Smok
4 Dżin
5. Pegaz
6. Skrzat
7. Jednorożec
8. Satyr
9. Gryf
10. Gnom

VII. Instrumenty muzyczne
1. Tuba
2. Skrzypce
3. Bęben
4.
Flet
5. Harfa
6. Dzwonek
7. Saksofon
8. Mandolina
9.
Bongosy
10. Fortepian
  
VIII. Narzędzia
1. Piła
2. Młotek
3. Szpatułka
4. Klucz
5. Nóż
6. Śrubokręt
7. Poziomica
8. Ołówek
9. Widelec
10. Szczypce
 
IX. Technologia
1. Samolot
2. Komputer
3. Zegar
4. Helikopter
5. Telefon
6. Kuchenka mikrofalowa
7. Okręt podwodny
8. Maszyna do pisania
9. Płyta
10. Radio

X. Sprzęt sportowy
1. Rzutki
2. Kij golfowy
3. Sanie
4. Bieżnia
5. Baseball
6. Łyżwy
7. Kask
8. Tenis
9. Monocykl
10. Oszczep